Na pierwszym planie wczoraj pozostawała siła amerykańskiego dolara, która spychała w dół wyceny pozostałych walut. W przypadku kursu USD/PLN, notowania dotarły do okolic 4,84 w trakcie czwartkowej sesji, jednak później część tej zwyżki oddały. Nie zmienia to faktu, że dzisiaj, mimo delikatnej korekty, kurs USD/PLN znajduje się niedaleko wczorajszego zamknięcia. Euro pozostawało wczoraj pod presją podaży i odzwierciedlały to spadki wyceny EUR/PLN, kontynuowane także dzisiaj – obecnie kurs tej pary walutowej wynosi około 4,69.

W praktyce przyczyniło się to do co prawda chwilowego, lecz skokowego wręcz wzrostu kursów euro i dolara amerykańskiego względem polskiego złotego. Kurs euro wzrósł i spadł o 10 groszy Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że kurs euro wzrósł na wieść o ataku rakietowym na Polskę o ponad 10 groszy. Zwyżka ta sprawiła, że w pewnym momencie środowej sesji za jedno euro znów zapłacić trzeba było 4,7850 zł. Aprecjacja wspólnej waluty nie trwała jednak zbyt długo, gdyż po zaledwie 9 godzinach pojawiła się niezwykle silna reakcja…

wykres usd pln

EURUSD odbił się dynamicznie od oporu przy poziomie 1,0600, a wczoraj ruch w dół (choć przy mniejszej zmienności) był kontynuowany. W środę sentyment jest mieszany, kurs EURUSD oscyluje w rejonach poziomu 1,0480, jednak po obronie wspomnianego poziomu 1,0600, niewykluczone jest pogłębienie spadków. W przypadku realizacji takiego scenariusza, kluczowym krótkoterminowym wsparciem do obserwacji pozostaje strefa przy 1,0240.

Euro najtańsze od sierpnia, dolar najtańszy od września. Wiele osób może być zdziwionych takim obrotem spraw. Czy inflacja czasem nie wzrosła do niemal 18%? Czy Fed nie podniósł (w odróżnieniu od RPP) wyraźnie stóp procentowych? Złoty szybko odrabia straty Ostatnie dni pokazują jak istotny – szczególnie w krótkim terminie – dla notowań złotego jest sentyment na globalnych rynkach. Nie ma w sumie jednego bardzo oczywistego powodu.

Kurs złotego po tym, jak RPP ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku

Warto jednak pamiętać, że formalnie każdy z wyemitowanych banknotów wciąż jest oficjalnym środkiem płatniczym i można nim płacić np. Kurs złotego wrażliwy na nowe informacje z Przewodowa Jak wynika z doniesień agencji AP, wczoraj doszło do uderzenia dwóch rakiet w miejscowości Przewodów, w wyniku czego zginęły dwie osoby. Na ten moment nie pojawiły się informacje potwierdzające, skąd zostały wystrzelone pociski, jednak sytuacja jest poważna – co widać po reakcji rynkowej.

  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/palladium_1.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/digital-world-map-hologram-blue-background-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/alinma_4-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/close-up-of-bar-graph-with-executives-negotiating-background-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/07/83a01f5c-53c8-48f7-88f5-b62c129708dc-847×420.jpg

Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły wczoraj do najniższego poziomu od 2 tygodni (S&P ,44 proc., DJIA -1,03 proc.). Ponad tymi minimami utrzymywał się jeszcze Nasdaq Composite (-2 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś również przeważała tendencja spadkowa. Niewielkie wzrosty notowały jedynie główne indeksy giełd na Filipinach i w Nowej Zelandii.

Czy to już kapitulacja dolara?

Dominację kursu USD pokonują tylko trzy waluty, a niekwestionowanym liderem jest… rosyjski rubel! Czy waluta kraju-agresora, który od 9 miesięcy prowadzi działania wojenne na terenie sąsiadującej Ukrainy nie powinna być w gorszej kondycji? I co z całą sytuacją wspólnego ma żyjący w XIX wieku Grigorij Potiomkin? Rosyjski rubel jest najsilniejszą walutą w 2022 roku w stosunku do dolara amerykańskiego.

wykres usd pln

Dzisiejsze słabe dane PMI dla Polski mogą podbijać scenariusz braku podwyżki stóp, co nie jest korzystne z punktu widzenia cały czas widocznej presji inflacyjnej. Szacunki prywatnej firmy ADP wypadły o blisko 30 proc. Lepiej niż prognozy rynku – liczba nowych etatów… Początek nowego tygodnia handlowego przyniósł umocnienie amerykańskiej waluty.

Aktualności na temat USD/PLN – US dolar Polski złoty

Notowania polskiego złotego zakończyły poprzedni tydzień silnym ruchem wzrostowym. Już od czwartku wartość indeksu BOSSAPLN dynamicznie Analiza techniczna NASDAQ: handel ten długi potencjał huśtawki rosła, czego rezultatem było dotarcie tego indeksu nawet do okolic 79,80 pkt. To najwyższy poziom BOSSAPLN od ponad 4 miesięcy.

Spadek EURUSD przekłada się najbardziej na podbicie USDPLN, który był już 10 groszy powyżej minimum osiągniętego w zeszłym tygodniu. Kurs złotego wrażliwy na słabość EUR/USD Ten tydzień jest dla globalnych rynków krótszy, niż zwykle (przez czwartkowe obchody Święta Dziękczynienia w USA), co może nasilać dynamikę zmian w jego pierwszej połowie. Wątek chiński może być zastąpiony przez spekulacje wokół zapisków FED z ostatniego posiedzenia, jakie poznamy w najbliższą środę – na ile będą one “gołębie”, tak jak to jeszcze niedawno chciałby widzieć rynek? Jeżeli EURUSD będzie dalej taniał to będzie to negatywnie przekładać się na złotego. Dodatkowy czynnik to sytuacja na Ukrainie, gdzie za chwilę zacznie się… Investing.com – Trend pozostaje ogólnie pozytywny na parze EUR/USD w ten piątek rano, pomimo lekkiej korekty w dniu wczorajszym.

Kurs złotego – spokojny początek tygodnia

Trudno znaleźć walutę, która trzymałaby się mocno w stosunku do dolara,… Kurs USD/PLN to podana w polskich złotych cena dolara amerykańskiego. W parze USD/PLN dolar amerykański jest walutą bazową, zaś polski złoty walutą kwotowaną. Powyższy kurs pochodzi z rynku Forex – największego rynku wymiany walut na świecie. Zgodnie z oczekiwaniami oraz wcześniejszymi zapowiedziami polskich bankierów centralnych, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas grudniowego posiedzenia.

Banknoty dostępne są w nominałach o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Także tu na awersie znajdziemy prezydentów i ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Na przestrzeni lat wygląd banknotów dolara amerykańskiego ulegał znaczącym zmianom. Wiele z nich, szczególnie tych starszych, w obiegu już nie występuje, a ich posiadanie stanowi wręcz wartość kolekcjonerską.

Jak w taki środowisku zachowa się kurs złotego? Grudzień rozpoczął się równie optymistycznie, co listopad, który był drugim z rzędu miesiącem umocnienia polskiego złotego. W minionym tygodniu MiniCharts-wskaźnik kilku ram czasowych inwestorzy poznali szereg pozytywnych publikacji makroekonomicznych, w tym mniejszą dynamikę inflacji w strefie euro, gorsze dane w USA, czy wreszcie spadek polskiego wskaźnika CPI do 17,4%.

Wykres strumieniowy USD/PLN

We wczorajszym komentarzu wspominaliśmy, że złoty jakby wygrał ostatnio bilet na loterii. Pomimo niekorzystnych czynników wewnętrznych znacznie umocnił się wobec walut zagranicznych. Dziś krajowi inwestorzy czekają na decyzję RPP Stopa jest wysoka w relacji do tego, ile wynosiła przez ostatnich kilka lat (przez długi czas 1,5%, potem nawet 0,1%), ale niedużo w relacji do inflacji (17,9%).

Nazwa dolara amerykańskiego wywodzi się od słowa talar, które rozpowszechniło się w XVI wieku na terenie Europy. Srebrne monety bite na terenie Czech, ale także te produkowane w hiszpańskich koloniach. Ostatecznie dotarły one do Ameryki Północnej, gdzie zaczęto je nazywać hiszpańskimi dolarami.

Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Kurs dolara słabnie wraz z retoryką Fed Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw.

Obecnie zyskuje ponad 20% W tym samym czasie polski złoty oraz ukraińska hrywna bardzo mocno tracą,… Na początku bieżącego tygodnia przez globalne rynki finansowe przetacza Nadchodzący szef gospodarki UE apeluje o mniej restrykcyjną politykę budżetową się nastawienie risk-off. Większość azjatyckich indeksów zakończyła dzisiejszą sesję na minusie, umacnia się także amerykański dolar na tle innych światowych walut.

Co więcej, dzisiejszą sesję amerykańska waluta rozpoczęła od kontynuacji spadków. Obecnie porusza się w strefie wsparć i oporów znajdującej się między poziomami 4,4990 – 4,5330 zł. W efekcie notowania EURUSD wybiły się ponad barierę 1,04, co przełożyło się na cofnięcie USDPLN w okolice 4,50-4,51. Z kolei para EURPLN nadal pozostaje w okolicach 4,70. Posiedzenie ECB w grudniu wypada dzień po FED i rynek zakłada kolejną podwyżkę o 50 punktów bazowych.

Produkuje się je nie z celulozy, a mieszanki bawełny, lnu i kilku innych surowców. Dolar amerykański – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Atak rakietowy na Polskę uderzył w notowania złotego! Przez doniesienia z Chin na temat COVID, uderzył w poniedziałek w złotego.

Leave a Reply